Pamięć a zapomnienie

Dzisiaj- 3 listopad poza tym, że to urodziny mojego brata, ( któremu życzę wszystkiego co najlepsze), to dla setek innych osób to zwykły dzień. Wczoraj i przedwczoraj odwiedzaliśmy groby swoich bliskich krewnych, znajomych.  Były kwiaty, znicze, wcześniej sprzątanie grobów. Ale myślę, że nie to jest najważniejsze. Chodzi raczej o modlitwę, a przede wszystkim pamięć. To czy przetrwają wtedy, kiedy już ich nie będzie zależy od nas.  Bo ci zwykli ludzie często nie pozostawili po sobie żadnych znaczących pamiątek, więc niech tli się ogień  zapamiętania. W sercu przecież pozostają na zawsze. Mijamy po drodze zapomniane groby,na  których nie ma lampek, nie ma kwiatów, nie ma śladów pamięci. Zatrzymajmy się tam na chwilę, przystańmy i pokażmy, że nie są sami i zapomnieli. Kiedy minie ten listopadowy czas dalej przy nich trwajmy. Święto zmarłych nie trwa tylko 1 czy 2 dni, a okrągły rok. Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie,ale i w styczniu, kwietniu czy lipcu. Nie wiemy czy za kilka lub kilkadziesiąt lat to nad naszym grobem nikt nigdy się nie pomodli, nie złoży kwiatów, nie zapali znicza.  Często zastanawiam się po co właściwie  stawiamy sobie setki pytań gdy odchodzi młody człowiek, a dziecko?  Ludzie boją się zapomnienia, ja też zawsze miałam myśli,że kiedy przyjdzie mój czas i odejdę z tego świata, nie pozostawię nic po sobie. Żadnej piosenki, wiersza, czy czegokolwiek innego. Zapomnienie… bałam się tego słowa, bałam się,że ludzie tak łatwo zapomną. Jednak ostatnio myślę trochę inaczej i przypominają mi się słowa: 

„Przyjdzie taki czas kiedy wszyscy będziemy martwi.
Teraz jest czas dla ludzi, ale będzie tez czas po nas.
To może stać się jutro,ale może też za milion lat.
A kiedy to się stanie nie zostanie już nikt,
kto pamiętałby Kleopatrę, Muhammada Ali,czy Mozarta …
a tym bardziej kogokolwiek z nas.
Zapomnienie jest nieuniknione.
I jeśli Cię to przeraża, to proponuje Ci to zignorować.
Bóg wie,że reszta z nas tak robi.”

 MINOLTA DIGITAL CAMERA

A śmierć? Przyjdzie przecież po każdego. Nie jesteśmy nieśmiertelni. Nie ważne ile masz pieniędzy na koncie, nie ważne czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, czy dzieckiem, czy osobą starszą. Ona nie wybiera. Wobec jej oblicza w końcu wszyscy jesteśmy równi. 

Blackrose 

„Wszystko ma swój czas I przychodzi kres na kres.
Gdybym kiedyś odszedł stąd Nie obrażaj się na śmierć”

Perfect – Wszystko ma swój czas 

Informacje o Blackrose

"Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu." Czyli blog o życiu 21- letniej studentki
Ten wpis został opublikowany w kategorii podsłuchane- przemyślane i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na „Pamięć a zapomnienie

 1. ~mała-myśl pisze:

  Wczoraj przed snem o tym myślałam.. o tych wszystkich, o których nikt już nie pamięta – chociażby dlatego, że wszyscy ich bliscy też już poumierali.. i teraz nie ma kto zapalić im świeczki, pomodlić się za nich. Przykre :/

 2. ~Yellow pisze:

  Myślę ze zostawiają jedna dużą pamiątkę, miłość, którą nas darzyli. Zapomnianych grobów jest bardzo wiele, a do tego jeszcze opuszczone niemieckie cmentarze itd. Szkoda ze nikt się tym nie zajmuje ;/

  • Blackrose pisze:

   Masz rację. Miłość znaczy tak bardzo wiele.
   Właśnie dużo jest takich zapomnianych cmentarzy,a gdyby je tak posprzątać zająć się grobami. Potrzebne są takie akcje.

 3. Absurdalna pisze:

  Dzień wszystkich świętych zawsze wprowadza mnie w nastrój zadumy… nie wiem czemu, ale tego Święta nie lubię… jak przechodzę przez cmentarz i widzę te malutkie groby dzieci, z których nawet niektóre nie skończyły 2 latek… coś strasznego…

  • Blackrose pisze:

   Ja też nie lubię tego święta i nawet dziwnie mi nazywać je świętem.Te dni są bardzo smutne, bo wspominamy tych, którzy odeszli.

 4. mocuishle pisze:

  Smutny ten Twój wpis. Niestety tak już jest,ludzie są coraz bardziej zabiegani,nie mają czasu dla siebie,bliskich a co dopiero dla zmarłych. Chore to wszystko,wydaje mi się że kiedyś było inaczej,lepiej. Dzisiaj moge śmiało stwierdzić że ludzie stają sie coraz gorsi. Garstka dobrych ludzi gdzieś pozostała,ale nie uratują oni świata przed złem,ponieważ jest ich zbyt mało. Ubolewam nad tym bo tęsknie za tym powolnym i dobrym życiem.

  • Blackrose pisze:

   Masz rację gonitwa staje się coraz bardziej zauważalna. W tym zgiełku zapominamy o sobie i o naszych bliskich. Trzeba więc od czasu do czasu się zatrzymać i przypomnieć sobie o innych. Nie wiem co będzie za 10, 20 czy 50 lat,ale mam nadzieję,że pamięć nie zginie.

 5. ~Buster pisze:

  Staram się pamiętać o swoich bliskich zmarłych na co dzień, również w modlitwach, a te listopadowe święta są raczej okazją do spotkania dawno nie widzianej, trochę dalszej rodziny i do snucia wspomnień, ale tych pozytywnych.

  • Blackrose pisze:

   Masz rację w tych dniach spotykamy się z rodziną, bo przecież w zwykle dni nie mamy pracę, uczelnię, szkołę , czy jeszcze inne obowiązki. Dlatego czasami musimy się zatrzymać i pamiętać o tych, których już z nami nie ma i wspominać tak jak napisałeś … pozytywnie.
   Dziękuje za komentarz i pozdrawiam ;)

 6. ~anelise pisze:

  Te osoby, które za życia były obecne w naszym życiu, pozostaną niezapomniane. Ale w jednym się z Tobą nie zgodzę – to nie miarą modlitw, zniczy i kwiatów na grobach mierzy się tęsknotę za tymi osobami.
  Tak samo, jak przez postawienie znicza na grobie kogoś obcego nie możemy powiedzieć, że o nim pamiętamy, skoro go nie znaliśmy :)

 7. ~Małgorzatka pisze:

  Poruszający wpis… I wspaniała piosenka. Naszła mnie fala wspomnień.

  Dobrej nocy.

 8. Cudowna jest ta piosenka.. uwielbiam ją!
  Dzisiaj, kiedy wszyscy są zabiegani, gonimy za karierą, żyjemy w ciągłym pośpiechu, ważne że jest taki dzień kiedy chociaż na chwilę możemy się zatrzymać i pomyśleć o naszych bliskich..

 9. ~Blondynka. pisze:

  to prawda, o osobach, które odeszły powinno się pamiętać cały rok, nie tylko na początku listopada. Zwłaszcza, jeśli na cmentarz nie ma się daleko.

 10. Oby jak najwięcej osób pamiętało o zmarłych każdego dnia, a nie tylko na początku listopada…
  Kochana, literówkę masz w tytule :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>